Shoferët nga ID, apo emri i pajisjes

I njohur pajisje: 165022367

E fundit të njohur të shoferit: 23.12.2020

Ad

ASUS ROG Crosshair VI Hero Motherboard Overview

The Asus manufacturer releases ASUS ROG Crosshair VI Hero – a stunning motherboard for perfect gaming experience. Now, let’s introduce main peculiarities and productivity rates of the product.


Key features


Connector type Socket AM4

Chipset (north bridge) AMD X370

Form factor ATX

Memory support 4 x DDR4 DIMM; 2 channels

Max RAM capacity 64 GB (2133/2400/2666 MHz)

Slots 1 x PCI-E 2.x x16; 2 x PCI-E 3.0 x16; 3 x PCI-E 3.0 x1

CPU support AMD Ryzen/7th gen A-series/Athlon

RAID controller 0, 1, 10

Inbuilt video — Inbuilt audio 8-channel HDA SupremeFX S1220 codec; Sonic Studio III; Sonic Radar III

Power supply connector 1 x 24-pin EATX; 1 x 8-pin EATX 12V; 1 x 4-pin EATX 12V

SATA II — SATA III 8

M.2 (NGFF) connectors 1

External ports 1 USB 3.1 Type-A; 1 USB 3.1 Type-C; 8 USB 3.0; 4 USB 2.0; 1 LAN (RJ-45); 1 optical S/PDIF output; 5 audio jacks

Warranty 36 months


Exploring basic characteristics of ASUS ROG Crosshair VI Hero, …

Vendors Present the Shuttle X1 Nettop as a Gaming Mini PC

Shuttle is well-known for its nettops, cases and barebone systems. In the meantime it presented its latest product – a mini PC under the X1 code name.Despite the fact that a nettop cannot function as a gaming system, a pilot Shuttle X1 hybrid is developed to prove a negative. The novelty will operate the NVIDIA graphics accelerator, support VR content and 4K video.


Reportedly, Shuttle X1 will be based on the unidentified Intel processor. Vendors assure that by the time of release the chipset chosen will be one of the most innovative Intel solutions for devices of such a format. Customers should also expect Intel Optane support and presence of many interfaces for peripherals and accessories connection on the X1 chassis.


Regarding Shuttle X1 dimensions, we must admit that according to the image published, the nettop is going to beat Intel NUC and will be not pocket-sized. Unfortunately, for the moment Shuttle experts decided not to reveal technical details and shared …

Gammaxx S40: a New Budgetary CPU Cooler from Deepcool

Deepcool is going to amplify its product line with a new CPU cooler known as Gammaxx S40. This model features 120x81.3x143 mm dimensions and a traditional for contemporary cooling systems framework. But its recommended price of €25 is going to become the major attraction for the potential audience. Moreover, due to the availability of various fixing clips, Gammaxx S40 demonstrates support for various actual desktop platforms, including Intel's Socket LGA 2011, 1366, 1156, 1155, 775, and AMD's FM1, FM2, AM2, AM2+, AM3, AM3+.Deepcool Gammaxx S40 consists of six copper heat pipes covered by a nickel layer, a clamping plate that functions also as an additional heatsink, a set of aluminum plates with perforations, and a fan. The developers have realized Core Touch technology in their new product that allows the heatpipes to get in direct contact with the CPU lid.


The integrated fan of 120 mm dimensional type is based on a hydrodynamic bearing. It is known to support PWM …

PhysX devices, lista e prodhuesit

Në këtë faqe ju mund të gjeni listën e prodhuesit PhysX devices shoferët ju mund të shkarkoni në faqen tonë të internetit. Për të mirë të kërkoni për një të përshtatshme shofer nga 654963 në dispozicion në bazën tonë të të dhënave, zgjidhni prodhuesi i tuaja PhysX devices nga 25142 të paraqitura në këtë seksion.

DevID : : PhysX devices

Zhvilluesit e lojrave moderne aplikacionet të bëjë çdo përpjekje për histori dhe fizikë e lojrave si realiste të jetë e mundur. Në anën tjetër, tifozët e lojrave janë duke u përpjekur për të "shtrydh" maksimale nga PC tuaj dhe për këtë qëllim të krijojë një të veçantë PhysX boosters. Fundit të zgjedh gameplay, duke ju lejuar për të plotësisht zhyt veten në imagjinar botën e aventurë.

PhysX përshpejtues është një mikroprocesor të heq kompjuterike barrën e efektet fizike në lojëra nga CPU. Për të gjitha kapacitetet e veta, kjo monedhë mund të jetë e padobishme për përdoruesin nëse mbështetja është i pranishëm në një mënyrë të veçantë të lojrave të aplikimit. Përfshirja e CPU në lojë e bën të fizikës motor PhysX SDK që është instaluar në kompjuter si një shofer për PhysX akcelatorët'.

Procesor PhysX është zhvilluar nga Ageia e cila me pas u fituar nga kompania Nvidia që është një nga prodhuesit kryesorë të karta grafike. Tani, të gjitha rezervat e përshpejtuesit janë paraqitur në formën e një sërë teknologjish që Nvidia i pajis produktet e saj.

Pavarësisht zëvendësimin e hardware dhe software, kjo teknologji ka për qëllim të zgjedh një lojë fizikës për të siguruar një realist mjedise të ndërveprimit dhe për të përshpejtuar punën në sajë të paparë aftësitë e paralele informatikë. Si rezultat, lojtarë të merrni më të gjalla përshtypjet e lojës. Përveç kësaj, në qoftë se ju shkarkoni për shoferët PhysX akcelatorët mund të minimizuar vonesat dhe mangësitë në kuadër dinamike lojëra, duke i lejuar përdoruesit për të bërë një palë në veprim.

Ad

Popullore shofer kategori PhysX devices